img

Kasety i wkłady do kominka


Wkłady i kasety do kominka. Odpowiednio dobrane wkłady i kaset kominkowe będą pozwalały na wykorzystanie dużej ilości energii i jednocześnie ciepła, które powstają w momencie spalania drewna, dodatkowo będą bezpiecznymi i wygodnymi w codziennym użytkowaniu. Kilkadziesiąt lat temu prowadzono badania, które wykazały, że drewno jako surowiec jest jednym z bardziej efektywnych, a zarazem ekologicznym i odnawialnym źródłem energii.

W tamtych czasach jednak nie posiadano odpowiednich urządzeń, które dawałyby możliwość pełnego i dokładnego kontrolowania samego procesu spalania, przez co wykorzystywały także całkowity potencjał tego surowca. Kryzys energetyczny był jednak jednym z powodów, które nakłoniły do szukania wydajnych urządzeń przystosowanych do spalania drewna.

W czasach tych zwyczajne, otwarte kominki cieszyły się już dużą popularnością, uwaga skupiała się więc przede wszystkim na skonstruowaniu takich urządzeń, które dałoby się zastosować w istniejących już kominkach, czy też w tych budowanych na nowo. W momencie tym na rynku zaczęły pojawiać się właśnie pierwsze urządzenia, które dzisiaj znamy jako wkłady kominowe i kasety.

Zarówno kasety jak i wkłady kominkowe w swych przednich ścianach posiadają regulatory kontrolujące dopływ powietrza, co pozwoli na kontrolę prędkości procesu spalania, a dodatkowo wpływać będzie na możliwość kontrolowania mocy grzewczej. Regulatory takowe wyposażone są w uchwyty z odpowiednich, nieprzepuszczających ciepła materiałów, dzięki czemu istnieje możliwość regulacji także w procesie spalania, bez niebezpieczeństwa poparzenia.

W przypadku innych urządzeń grzewczych jak i właśnie kaset i wkładów ważne jest pamiętanie o regularnych przeglądach i odpowiedniej konserwacji. Najważniejsze jest między innymi systematyczne usuwanie popiołu.